Mydło jest najpopularniejszym, najbardziej rozpowszechnionym środkiem czystości, to kosmetyk, który towarzyszy Nam od dzieciństwa, aż po starość. 

 

 

Krótki opis długiej historii 

Mydła – sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych, są środkami powierzchniowo – czynnymi  ( obniżają napięcie powierzchniowe wody) .  Micele cząsteczek mydła wnikają w tłuszcz i brud powodując jego rozpuszczenie.
Początki mydlarstwa sięgają starożytności. Proces chemiczny stosowany w produkcji mydeł nieustannie się zmieniał i ewoluował. Techniki topienia łoju w kadziach, gotowanie oleju, wykorzystywanie popiołu drzewnego są odległe. Popularność surowca, z którego wytwarzano szlachetną, rozpuszczającą brud kostkę, tak naprawdę była uzależniona od położenia geograficznego. Na południu Europy wykorzystywano oliwę z oliwek, natomiast w chłodniejszych, północnych rejonach popularnością cieszył się łój i tran.
Wraz z końcem XIX wieku mydło rozpowszechniono w handlu. W owych czasach nie przypominało ono współczesnej, dopracowanej, nieskazitelnie gładkiej kostki. Wyrabiano je ręcznie, gotując w kotłach. Pomimo iż przypominało nieprzyjemną, brązową maź, sprzedawaną na kawałki, porcjowaną przez sklepikarza, cieszyło się ogromną popularnością. Świadomość ludzi w sprawach higieny i zdrowia rosła , wymagania – również. Zaczęto udoskonalać i wzbogacać receptury, między innymi o olejki, które dodawano do mydeł w celu zamaskowania nieprzyjemnego zapachu.

ręce

on 0