Piękne włosy to bardzo istotny element dobrego wyglądu. Gęste i lśniące świadczą o naszym zdrowiu.

Zmiana kondycji włosów jest sygnałem od organizmu świadczącym o chorobie, problemach hormonalnych,  braku witamin lub nadmiernym stresie. 

W ciągu miesiąca włos rośnie o około 1 centymetr. Na zewnątrz widzimy „łodygę” - czyli jego martwą część. Najważniejszy jest mieszek włosowy. Jeżeli jest zdrowy, to po wypadnięciu jednego włosa, wytworzy następny. Codziennie tracimy od 100 do 200 włosów. Jest to normalny, fizjologiczny cykl.

Niestety, zdarza się, że włosy wypadają nadmiernie i trzeba dobrze zastanowić się nad przyczyną tego zjawiska.

Be Beauty Empire

Najbardziej naturalną przyczyną są zmiany hormonalne. 

U mężczyzn występuje łysienie typu androgenowego i dotyczy około 60% panów powyżej pięćdziesiątego roku życia. Pochodna męskiego hormonu płciowego testosteronu - Dihydrotestosteron działa na mieszki sprawiając, że produkują coraz cieńsze i rzadsze włosy lub tylko delikatny meszek.

Łysienie może też dotykać co piątą kobietę w okresie menopauzy. Wówczas skuteczna bywa hormonalna terapia zastępcza.

Znaczny ubytek włosów (nawet do 50%) zauważa większość mam tuż po porodzie. To skutek nagłego spadku estrogenów. Po jakimś czasie sytuacja wraca do normy i fryzura zagęszcza się samoistnie.

 

Częstą przyczyną wypadania włosów jest przebyta choroba. Nawet kilkudniowa wysoka gorączka może po dwóch miesiącach spowodować zauważalny ubytek. Na szczęście jest to chwilowe i po jakimś czasie włosy odzyskują objętość.

Do poważniejszych chorób wywołujących utratę włosów zaliczamy nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemię, choroby jajników, nadnerczy i zaburzenia hormonalne. Duży wpływ ma łuszczyca, grzybica, łupież lub łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Migliorin caduta

Wypadanie włosów może być również skutkiem przyjmowania niektórych leków takich jak antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, przeciwtarczycowe, cytostatyki czy leki przy terapii hormonalnej.

Nierzadko na problemy z włosami cierpią osoby narażone na długotrwały stres albo uraz psychiczny. Ciężkie tygodnie w pracy lub konflikty z najbliższymi mogą odbić się niekorzystnie na kondycji i wyglądzie fryzury. Zadbajmy o odpowiednią dawkę snu, która pomoże ograniczyć stres i zregenerować organizm.

 

Najprostszą do wyeliminowania przyczyną utraty włosów jest niewłaściwa pielęgnacja:

  • musimy zwrócić uwagę czy nie używamy złej jakości kosmetyków do stylizacji takich jak lakiery, pianki i żele, które mogą zawierać podrażniający alkohol,
  • ograniczyć suszenie bardzo gorącym powietrzem lub zbyt częste używanie prostownicy,
  • unikać zabiegów fryzjerskich opartych na silnych środkach chemicznych czyli utleniania, trwałej ondulacji i farbowania.

 

Co zrobić, jeżeli zauważymy, że włosy nadmiernie wypadają?

Należy zacząć od prawidłowej diety. Włosy szczególnie potrzebują witamin. W naszym pożywieniu nie może zabraknąć tych z grupy A, E, H, F, C i B. Znajdziemy je w warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych zbożach i kaszach. Zgodnie ze złotą zasadą - jedzmy wszystko, ale po trochu.

Niebezpieczeństwo niedoborów wzrasta, gdy bez konsultacji z lekarzem wprowadzamy drastyczne diety lub kultywujemy niezdrowe nawyki, takie jak palenie tytoniu lub częste spożywanie alkoholu.

Ampułki migliorin

Z brakiem witamin możemy poradzić sobie przy pomocy suplementów. Należy pamiętać, że są one uzupełnieniem diety i nie mogą zastępować urozmaiconego i świeżego jedzenia.

Taka terapia pomoże odżywić mieszki włosowe od wewnątrz.

 

Do mieszków możemy wprowadzić substancje odżywcze również od zewnątrz.

W ampułkach do wcierania powinny się znaleźć takie substancje jak pantenol, keratyna, biotyna, proteiny jedwabiu, witamina B5 oraz wyciągi z ziół takich jak:

  • ekstrakt z prosa,
  • babki lancetowatej,
  • skrzypu,
  • malwy,
  • lawendy,
  • rumianku czy
  • róży.

Przy regularnym stosowaniu minimum dwa razy w tygodniu cebulki włosów są wzmocnione , a skóra głowy dotleniona i lepiej ukrwiona.

Uzupełnieniem kuracji ampułkami powinno być stosowanie szamponu i emulsji odżywczej z serii zapobiegającej wypadaniu włosów. Dzięki temu uzyskamy kompleksową pielęgnację i skumulowanie składników odżywczych. Produkty lepiej wnikną w skórę głowy podczas delikatnego masażu podczas mycia.

Taką kurację możemy przeprowadzić nie tylko wtedy, gdy na szczotce znajdujemy za dużo włosów. Możemy działać zapobiegawczo na przykład po okresie zimowym, kiedy pożywienie jest uboższe w witaminy, a włosy są stłamszone pod grubą czapką.

Wiosną zachwycimy wszystkich lśniącymi i zdrowymi włosami.

 

Pamiętajmy, że włosy są odzwierciedleniem stanu zdrowia. Na niekorzystne zmiany reagujmy szybko i kompleksowo.

on 0