Zanim Edison wynalazł żarówkę...

 

Ludzkość używała świec od ponad 4 tysięcy lat. Wzmianki o świecach znajdziemy w Starym Testamencie, historii starożytnych Chin. Rzymianie przygotowywali je z lnu oblanego smołą, woskiem pszczelim lub tłuszczem zwierzęcym.

 

Ze względu na wysoką cenę świece były początkowo używane wyłącznie podczas religijnych obrzędów lub przez bardzo zamożnych ludzi. Dopiero około X wieku n.e. zaczęto używać świec łojowych. Były one tańsze niż zrobione z wosku, za to niższej jakości. Stały się popularne i korzystało z nich więcej ludzi. Zapewniały światło nocą, dzięki czemu ludzkość zamiast spać po zachodzie słońca, bawiła się ,uczyła, czytała przy blasku świec...

Całe stulecia trwał podział: ludzie bogaci używali świec woskowych, biedni świec ze zwierzęcego tłuszczu.

 

Locherber świece

Po co nam świece dziś?

Poprzez ewolucję współczesne świeczki cieszą oko kolorami i kształtami, nozdrza pięknymi woniami i wpływają na nasze emocje. Wykorzystywane są przy obrzędach religijnych, w celu wytworzenia szczególnego nastroju lub po prostu w razie awarii prądu;) Do ich produkcji najczęściej używa się stearyny lub parafiny.

Michel Eugene Chevreul - francuski chemik stworzył i opatentował stearynę w drodze hydrolizy łoju na początku XIX wieku. Pod jego koniec nastąpił znaczący postęp w technikach destylacji ropy naftowej. Przyczyniło się to do produkcji świec parafinowych.

 

Skąd biorą się różnice w cenach świec?

Popularność świec jest tak ogromna, że na rynku można znaleźć ich tysiące:d maleńkich, służących do podgrzewania żywności i napojów, poprzez zapachowe, ozdobne do tych z najwyższej półki.

Nie tylko wielkość i wygląd ma wpływ na cenę. Ogromnie istotne jest to z jakich komponentów powstają! Tanie, zawierające znikomą, lub żadną ilość naturalnych wosków, uwalniają podczas spalania substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Opary z wosku parafinowego (najtańszego na świecie) bywają toksyczne a nawet rakotwórcze! Dr Amid Hamidi z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny wykonał ciekawe doświadczenie.

Locherber świece

W małym pomieszczeniu przez ok. 5 godz. palił świece, a produkty ich spalania wychwytywał dzięki filtrowi węglowemu. Następnie zidentyfikował je za pomocą spektrografu. Wykrył m.in. toluen, który powoduje zawroty głowy, oraz rakotwórczy benzen!Stosowanie tanich świec w niewentylowanych pomieszczeniach może prowadzić m.in. do alergii i astmy. Dr Hamidi uważa, że wiele osób uskarżających się na alergie ujawniające się w pomieszczeniach bądź narzekających na podrażnienie dróg oddechowych to ofiary związków wydzielanych właśnie przez świece. Mówi, że najlepiej i najbezpieczniej dla zdrowia byłoby, gdyby podczas spalania świec tworzyły się tylko dwutlenek węgla i woda (spalanie całkowite)Testy wosków naturalnych pokazały, że podczas ich spalania nie trzeba się obawiać o szkodliwe substancje. Są droższe, ale bezpieczniejsze od tych produkowanych z frakcji ropy naftowej.

Często w składzie świecy znajdują się różne substancje zapachowe, to one tworzą klimat i nastój. Tanie, syntetyczne udające zapachy z natury mogą zawierać szkodliwe ketony. W efekcie, zapach zamiast poprawiać nam samopoczucie może wywołać nudności, zawroty głowy, szczególnie gdy miesza się z oparami taniej parafiny, czy stearyny, gdyż może być toksyczny.

 

Wybór należy do Ciebie!

Wiedza zawarta powyżej pozwoli Ci podejść świadomie do tematu. Następnym razem, sięgając po świecę sprawdź jej opis. Zapytaj o pochodzenie i naturalność jej zapachu. Dbaj o zdrowie własne i wszystkich domowników ciesząc się dobrym nastrojem przy blasku pięknych i pachnących świec:)

Locherber świeca zapachowa

on 0