795 125 795      Jesteśmy dla Ciebie pn-pt w godz. 9-19.

Filtry w obronie skóry

„Nie” złemu promieniowaniu mówią kosmetyki z filtrami. Cóż to takiego ten filtr i jak go interpretować na opakowaniach kosmetyków? Filtr, czyli SPF (z ang. Sun Protection Factor) określa stosunek ilości promieniowania powodujący oparzenie na skórze z filtrem do ilości promieniowania powodującej takie oparzenie na skórze bez stosowania filtra.

W praktyce oznacza to, że np. u osoby stosującej kosmetyk SPF 30 do oparzenia dojdzie po czasie 30-krotnie dłuższym niż bez zastosowania filtra. Nieprawdziwe jest powszechne przekonanie, że SPF określa, o ile dłużej możemy pozostać na słońcu.

Przybliżone wartości blokady SPF pokazuje poniższy rysunek:

 

Pietruszka nie lubi słońca

Warto zapamiętać, że SPF definiuje ilość promieniowania, a nie czas. W każdym przypadku dla pełnej ochrony kosmetyk z filtrem należy nakładać co kilka godzin. I trzeba wiedzieć, że żaden krem nie gwarantuje 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

 

Odporność na słońce jest kwestią indywidulną. Obniżają ją niektóre lekarstwa, zioła i produkty spożywcze. Niewinna pietruszka, seler, czy herbata z dziurawca zwiększa wrażliwość na oparzenia słoneczne. Im jesteśmy starsi, tym mniej tolerujemy słońce. Stosowanie kosmetyków z kwasami, czy retinolem wpływa na powstawanie plam na słońcu. W związku z tym warto na miesiąc przed opalaniem z nich zrezygnować.

 

Przeczytaj następny artykuł:

Lusterko na skórze

 

Nasze produkty do opalania

Witryna BeBeautyempire.com używa plików Cookie - tzw. ciasteczek. Dalsze korzystanie z witryny oznacza Twoją akceptację cookies. Polityka Prywatności
x