Naturalnie piękne i zdrowe... Włosy farbowane długo czekały na takie określenie. Stąd na rynku liczne farby, które zastępują chemiczne składniki ekstraktami roślinnymi. W farbach Sanotint jest ich 98%! Są idealnym odpowiednikiem farb chemicznych - koloryzacja przebiega na podobnych zasadach, przy czym wnosi dodatkowy aspekt, którego są pozbawione składniki chemiczne - pielęgnację. Farby roślinne są w stanie zagwarantować liczne korzyści: zapobiegają wypadaniu włosów, odżywiają, nawilżają i dogłębnie regenerują włosy.

 

Podróże w czasie – farbowanie włosów w przeszłości

Farbowanie włosów nie jest wynalazkiem dzisiejszych czasów – jest praktykowane od wieków! Egipcjanie używali barwników do podtrzymania kruczoczarnego koloru swoich włosów, zaś do farbowania brody stosowali mieszanki indygo z henną. Rzymianie mieszali naturalne barwniki roślinne z talkiem, zaś do przyciemniania brwi używali sadzy oraz pieczonych jajeczek mrówek. Galowie mieli swoje własną metodę rozjaśniania włosów w celu nadania im żółtawego lub rudego odcienia – przygotowywali mieszankę z koziego tłuszczu i drzewnego popiołu. Jednak najbardziej pożądany kolor – blond – był najtrudniejszy do osiągnięcia. Wymagał uciążliwego rozjaśniania przez stosowanie azotanu potasu, ekstremów jaskółczych, wywarów z rumianku lub długiego prażenia się na słońcu.
W końcu XVIII wieku, dzięki chemii organicznej, odkryto, że barwniki stosowane do farbowania wełny, dają pożądany efekt również na włosach.

Czasy współczesne

Czy farbowanie włosów nie stanowi dzisiaj żadnego problemu? Ktokolwiek choć raz odwiedził drogerię lub supermarket – zna odpowiedź. Szampony koloryzujące, farby, rozjaśniacze, utrwalacze kolorów – oferta dzisiejszego świata jest bardzo zróżnicowana.  Różnice jednak obejmują nie tylko efektywność kampanii marketingowych i gamę kolorystyczną, ale i skład produktów – z reguły ich najsłabszy punkt.

Dlaczego?

Wystarczy prześledzić sam proces farbowania i zastanowić się, w jaki sposób uzyskujemy odmienny kolor na włosach.
Aby pigment mógł wniknąć w strukturę włosa, jego łuska musi zostać rozchylona. Dzieje się to w nieprawdopodobnie małej skali: cząsteczki barwnika wnikają do wnętrza włosa – do tej części, w której znajduje się macierz, jedyna jego żywa część, podatna na wszelkie uszkodzenia. Nieprawidłowa koloryzacja, stosowanie wysokoprocentowych wód utleniających oraz farb zawierających amoniak, formaldehyd, rezorcynę czy metale ciężkie może przynieść nieodwracalne zmiany, które będą skutkować pogorszeniem się kondycji i wyglądu włosów, ich wypadaniem lub problemami ze skórą głowy: łuszczycą,swędzeniem, łysieniem i łupieżem. Warto więc zapoznać się bliżej z tym, co zawiera dany produkt.
on 0