795 125 795      Jesteśmy dla Ciebie pn-pt w godz. 9-21.

Serum z kwasów owocowych- alternatywa dla zabiegów z kwasami.

Kwasy owocowe czyli hydroksykwasy to związki chemiczne, wykorzystywane w pielęgnacji w celu złuszczenia naskórka - zabieg ten jest inaczej nazywany złuszczaniem chemicznym.  Związki terozluźniają cement międzykomórkowy oraz połączenia między komórkami warstwy rogowej, a efekt złuszczenia zależy od rodzaju użytego kwasu, jego stężenia i czasu kontaktu z powierzchnią skóry. Istotną zaletą tych związków jest ich całkowicie naturalne pochodzenie.

W kosmetyce stosowane są alfa-hydroksykwasy, do których należą między innymi: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy, pirogronowy; oraz beta-hydroksykwasy – głównie kwas salicylowy i jego pochodne.

 

Jak kwasy działają na naszą skórę?

 

Ich działanie jest naprawdę wszechstronne, ale głównym efektem jest złuszczenie (eksfoliacja) martwych komórek naskórka, co w konsekwencji poprawia koloryt skóry, ujędrnia ją oraz widocznie polepsza jej stan. Ponadto stosowanie kwasów owocowych podczas zabiegów pielęgnacyjnychświetnie sprawdza się przy cerach tłustych i trądzikowych, ponieważograniczają one wytwarzaniesebum, pomagają pozbyć się zaskórników orazodczopowaćujścia gruczołów łojowych, zapobiegając w ten sposób powstawaniu wyprysków. Hydroksykwasyświetnie pomagają pozbyć się przebarwień czy blizn potrądzikowych. Również osoby posiadające  cerę suchą mogą skorzystać z ich dobroczynnego działania - kwasy ułatwiają wnikanie w skórę substancji nawilżających oraz zwiększają zawartość wody w naskórku, wywołując efekt nawilżenia.

Naturalna odbudowa tkanki jest niezbędna dla kobiet w wieku powyżej 25 roku życia, a kwasy owocowe świetnie ją dotleniają, pobudzają jej metabolizm, naskórek szybciej się regeneruje, a pobudzone fibroblasty powodują zwiększone wytwarzanie kolagenu i elastyny (włókien odpowiedzialnych za jędrność skóry), tym samym opóźniając powstawanie zmarszczek i spłycając te już istniejące. Ponadto hydroksykwasy chronią naszą skórę przed szkodliwymi skutkami fotostarzenia, wywołanymi przez promieniowanie UV, które uszkadza materiał genetyczny komórek i przyspiesza procesy starzenia.

Efekt zabiegu z kwasami ? Elastyczna, zdrowa i jędrna skóra pełna blasku, wygładzona, napięta i  ujednolicona, a jej koloryt poprawiony.

 

Jak stosować?

Serum zawierające kwasy owocowe należy nałożyć na twarz i dekolt, rozprowadzić kolistymi ruchami. Pozostawić na skórze tak długo, jak sugeruje producent, a następnie zmyć wodą. Tego typu zabieg jest świetnym punktem wyjściowym do innych zabiegów pielęgnacyjnych – nakładania kremów, maseczek czy ampułek – oczyszczona i pobudzona skóra łatwiej przyjmie i wykorzysta zaaplikowane substancje aktywne.

 

Pielęgnacja w domu.

Żeby korzystanie z dobrodziejstw kwasów owocowych miało sens, należy je stosować systematycznie. Ponadto, w trakcie wykonywania serii bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna – należy stosować filtry o SPF minimum 30 na co dzień.  Natomiast aby uniknąć podrażnień, najlepiej wykonywać zabiegi z kwasami w okresie jesienno-zimowym. Należy jednak wystrzegać się temperatur poniżej zera stopni.  Najlepszy efekt keratolityczny zachodzi przy stężeniu kwasu 5 % i więcej oraz przy pH w zakresie 3-4.

Zabiegi z kwasami w gabinetach kosmetycznych są niestety dość drogie. Ponadto podczas takich zabiegów używane są związki o dosyć wysokich stężeniach, które powodują  stosunkowo większe podrażnienia skóry oraz dyskomfort, niż w przypadku preparatów zawierających kwasy w stężeniach niższych. Takie kosmetyki możemy używać w domu, co jest bezpieczną i wygodną alternatywą dla zabiegów w gabinecie, a niższe stężenie hydroksykwasów powoduje, że zabieg w domowym zaciszu jest bezpieczny, mniej drażniący i mniej inwazyjny.

Warto pamiętać, że kwasy owocowe nadają się do każdego typu cery, a ich stosowanie jest świetnym sposobem na profilaktykę przeciwzmarszczkową oraz promienną i zdrową skórę.

 

Źródła :

-  Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, red. B. Noszczyk, wyd.PZWL, Warszawa 2010,

-  Marie-Claude Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, wyd. PZWL, Warszawa 2007.

Witryna BeBeautyempire.com używa plików Cookie - tzw. ciasteczek. Dalsze korzystanie z witryny oznacza Twoją akceptację cookies. Polityka Prywatności
x